זכויות נכים

תנועת זכויות הנכים היא תנועה לצדק חברתי השואפת להבטיח הזדמנויות שוות לאנשים עם מוגבלות. מטרות התנועה כוללות העברת חוקים פדרליים ומדינתיים האוסרים אפליה על רקע ליקוי פיזי או נפשי, הסרת מחסומים אדריכליים ותקשורתיים, ויצירת פילוסופיית חיים עצמאית המעצימה אנשים עם מוגבלות לחיות בחברה כשווים.

 

מה נחשב למוגבלות?

לאדם עם מוגבלות יש ליקוי או מצב בריאותי כרוני המקשה על ביצוע פעולות יומיומיות אחת או יותר, כגון הליכה או עלייה במדרגות. מוגבלות עשויה להיות נוכחת מלידה (מולדת) או להתרחש במהלך חייו של אדם (נרכש).

ישנן תפיסות שגויות רבות לגבי המשמעות של להיות נכה. לדוגמה, אנשים מסוימים עשויים להניח שכל האנשים עם מוגבלויות מרותקים לכיסא גלגלים.

אמנת האומות המאוחדות בדבר זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות (UNCRPD) היא אמנה בינלאומית לזכויות אדם הקובעת את הזכויות האזרחיות, הפוליטיות, הכלכליות, החברתיות והתרבותיות של אנשים עם מוגבלות.

בשנת 2011, העצרת הכללית של האו"ם אימצה את UNCRPD והוא נכנס לתוקף בשנת 2008. האמנה אושררה על ידי 193 מדינות נכון למרץ 2018.

האמנה היא מכשיר זכויות אדם "מקיף ואוניברסלי" המתייחס לבעיות מוגבלות מנקודת מבט גלובלית. היא שואפת לקדם ולהגן על זכויותיהם וכבודם של אנשים עם מוגבלות ברחבי העולם.

המונח נכות אינו הגדרה משפטית אלא מונח גג לליקויים, מגבלות פעילות והגבלות השתתפות. זכויות נכים הן זכויות אזרחיות ופוליטיות שיש לאנשים עם מוגבלות לגישה שווה לחיים הציבוריים.

המרכז לזכויות נכים מסביר לנכים שיש להם את הזכות לקבל יחס שווה בכל היבטי החיים. יש להם את הזכות להיות חופשיים מאפליה בתעסוקה, חינוך, תחבורה ודיור. יש להם גם את הזכות לחיות בקהילה ולא במוסדות או מסגרות מופרדות.

 

זכויות

אנשים עם מוגבלות מופלים לרוב לרעה, וחשוב לוודא שיש להם את אותן זכויות כמו כולם. אחת הדרכים לעשות זאת היא לוודא שכל המרחבים הציבוריים נגישים לאנשים עם מוגבלות.

חוק האמריקנים עם מוגבלויות (ADA) משנת 1990 נחקק כדי להבטיח שלאנשים עם מוגבלות יהיו אותן זכויות כמו אלה ללא מוגבלות. היא אוסרת על אפליה של אנשים על רקע מוגבלות ומחייבת מקומות לינה ציבוריים (כגון תיאטראות, בתי מלון, מסעדות, משרדי רופאים) להיות נגישים לאנשים המשתמשים בכיסאות גלגלים.

אמנת האומות המאוחדות בדבר זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות (CRPD) היא אמנה בינלאומית לזכויות אדם הקובעת את הזכויות האזרחיות, הפוליטיות, הכלכליות, החברתיות והתרבותיות של אנשים עם מוגבלות. הוא התקבל בהחלטת העצרת הכללית A/RES/61/106 ב-13 בדצמבר 2006 ונכנס לתוקף ב-3 במאי 2008.

ה-CRPD היא אמנת זכויות האדם הראשונה של המאה ה-21 והיא קובעת מסגרת מקיפה לקידום והגנה על זכויות האדם של אנשים עם מוגבלות. ה-CRPD אושרר על ידי 135 מדינות עד היום. קנדה אישרה אותו ב-2010, אך עדיין ישנן בעיות רבות שצריכות לטפל בהן כדי שלקנדים עם מוגבלויות תהיה גישה לזכויות האדם המלאות שלהם.

 

למידע נוסף היכנסו לאתר שלנו המרכז לזכויות נכים

 

שתפו פוסט זה

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

מכונות תעשייה

טיפים לתחזוקת פלטת דריכה איך להאריך את חיי השירות שלה

לוח הדריכה הבלתי מעורער, עם פני השטח החזקים והנוכחות האיתנה שלו, ממלא תפקיד מרכזי ביישומים תעשייתיים שונים. שומרי מתכת אלה מרפדים את רצפות מפעלי הייצור וטביעות הרגל של המכונות, ומציעים יציבות ובטיחות נחוצות. עם זאת, השירות הסטואי שלהם נלקח לעתים קרובות כמובן מאליו. באיזו תדירות אנו עוצרים לחשוב על הטיפול שמשטחים מחוספסים אלה דורשים כדי לשמור על אחיזתם ולהישמר מפני שחיקה בלתי פוסקת של פעולות יומיומיות?

לקריאת המאמר »
שעווה לנר

האם שעווה להכנת נרות היא המגמה החמה ביותר ברשתות החברתיות?

האם שמתם לב לזוהר הקסום של נרות בעבודת יד מהבהבים בפיד המדיה החברתית שלכם? שעווה, חומר צנוע ועתיק, הצית את הסערה האחרונה בעולם הרשתות החברתיות, והאיר באור חם פינות יצירה ברשת. נראה כי מלאכת היומין של ייצור נרות נמסה כעת בליבם של חובבי DIY ואנשים בעלי מודעות אקולוגית כאחד, ומציתה תנועה שמעצבת מחדש את האופן שבו אנו חווים את האווירה הביתית שלנו.

לקריאת המאמר »